جراحى بیماریهاى تیروئید و سرطان تیروئید

درمان و جراحی پای دیابتی
درمان و جراحی زخم پای دیابتی
مرداد ۲, ۱۳۹۷
جراحی پورت گذاری یا تعبیه کاتتر پورت براى شیمى درمانى
شهریور ۱۴, ۱۳۹۷

جراحى بیماریهاى تیروئید و سرطان تیروئید

جراحى بیماری های تیروئید

هنگامی که غده تیروئید مبتلا به سرطان تیروئید شده باشد متخصصان جراحی آن را از طریق عمل جراحی تیروئید خارج خواهند کرد. البته در مواردی که حتی احتمال سرطان هم زیاد باشد، تیروئید باید برداشته شود. زمانی که اندازه غده تیروئید بسیار بزرگ شود، طوری که باعث فشار روی راه تنفس یا بلعیدن شود که در این حالت نیز جراحی تیروئید باید انجام شود، حتی اگر غده دچار سرطان نباشد.

جراحی غده تیروئید

جراحی غده تیروئید بدخیم

در صورت بدخیم بودن غده عمل جراحی تیروئید باید بسرعت انجام شود. خوشبختانه بیمار اگر به موقع عمل شود، احتمال درمان قطعی و ریشه کن شدن سرطان تیروئید وجود دارد. در صورت پشت سر انداختن درمان امکان برداشتن کامل غده سرطانی به صفر می رسد و همچنین موجب پخش شدن سلول های سرطانی در غدد لنفاوی و دیگر اعضای بدن مانند کبد ، ریه و استخوان می شود.

جراحی تیروئید آخرین راهکار

در پرکاری تیروئید زمانیکه مصرف دارو نتیجه موثر را ندهد ، کار به عمل جراحی تیروئید کشیده شده و جراحی می تواند بیماری را ریشه‌کن کرده و نیاز مصرف مداوم دارو را برطرف کند.

غده تیروئید

مشکلات شایع که تیروئید را تحت تاثیر می‌دهند عبارتند از:

  • کم کاری تیروئید ( هایپوتیروئیدی )
  • پرکاری تیروئید ( هایپرتیروئیدی )
  • بزرگی غده ی تیروئید ( گواتر )
  • توده های تیروئید
  • سرطان تیروئید
  • التهاب تیروئید ( تیروئیدیت )

نشانه‌های تیروئید بدخیم

اولین نشانه ی سرطانی شدن تیروئید بزرگ شدن قسمتی از غده تیروئید می باشد که بسادگی قابل مشاهده نیست و تا زمانیکه این توده کوچک و گرد سرطانی بزرگ نشود، علامتی ایجاد نمی‌کند و در اکثر موارد به طور غیر منتظره کشف می‌شود، با افزایش اندازه بتدریج نشانه های فشار روی اندام های مجاور مانند حنجره، راه تنفس، مسیر بلعیدن و رگ‌های بزرگ گردن به وجود می آید که می تواند منجر به تغییر صدا، تنگی نفس، ایجاد مانع در راه عبور غذا و تورم سر و صورت در اثر فشار روی رگ‌های گردن شود.

جراحی غده تیروئید

عوارض جراحی تیروئید

جراحی تیروئید معمولا عوارض بلند مدتی به جا نمی‌گذارد، ولی اگر تمام تیروئید برداشته شود بیمار باید تمام عمر هورمون تیروئید مصرف کند.

این امکان وجود دارد که عوارض ناخواسته‌ای در حین جراحی به وجود آید که کمابیش همیشه خارج از اراده جراح اتفاق می افتد، چراکه هیچ جراحی از روی عمد آسیبی به بیمار وارد نمی‌کند و ناخواسته رخ می دهد.

پر اهمیت ترین آسیب، صدمه به عصب تار صوتی و نیاز به مصرف دائم کلسیم می باشد البته درصورتیکه تیروئید بسیار بزرگ باشد، مبتلا به سرطان پیشرفته باشد، قبلا عمل شده یا بیمار دچار عود سرطان تیروئید باشد، احتمال صدمه دیدن عصب تار صوتی بیشتر می‌شود.

جراحی غده تیروئید

پیشگیری از سرطانی شدن غده تیروئید

کمبود ید در رژیم غذایی باعث بزرگ شدن یکپارچه غده تیروئید می‌شود. به این ترتیب مصرف نمک یددار مانع بزرگی غده تیروئید می شود.

ازطرفی دیگر تابش اشعه رادیواکتیو به قسمت گردن می‌تواند باعث سرطان غده تیروئید شود که به طور معمول به صورت گره بروز می‌کند.

غده تیروئید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *