جراحى سرطان دستگاه گوارش

جراحی پورت گذاری یا تعبیه کاتتر پورت براى شیمى درمانى
شهریور ۱۴, ۱۳۹۷
جراحی سرطان مجرای صفراوی
شهریور ۱۴, ۱۳۹۷

جراحى سرطان دستگاه گوارش

سرطان گوارش بیماری ای شایع و فراگیر

بهتر است قبل از پرداختن به جراحی سرطان دستگاه گوارش یک مقدمه ای از این سرطان داشته باشیم.

مقدمه

در ابتدا باید ذکر شود که متاسفانه اکثریت جامعه فکر می‌کنند این بیماری فقط برای دیگران پیش می‌آید و به همین دلیل نسبت به عوامل خطرساز آن بی‌اهمیت هستند. سرطان علت اصلی مرگ و میر در ایران است. در واقع منشا اصلی تبدیل شدن برخی سلول ها به سلول های سرطانی مبهم و متفاوت است، جالب است بدانید بیماری سرطان دستگاه گوارش تنها به ژنتیک متکی نمی‌باشد و در واقع سلول های بدن همه ی افراد، از نظر ژنتیکی مستعد سرطانی شدن هستند. سرطان دستگاه گوارش، اندام هایی مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ، کبد، کیسه صفرا و لوزالمعده را در بر می گیرد.

شاید بتوان گفت جراحی سرطان دستگاه گوارش یکی از درمان های کلی می باشد که پزشک می تواند آنرا انتخاب نماید.

جراحی سرطان‌های دستگاه گوارش

۱٫جراحی سرطان معده:

سرطان معده جزء شایع تربن سرطان ها در دنیا می‌باشد. درمان، با انجام عمل جراحی سرطان معده و برداشتن تمام یا قسمتی از معده با توجه به میزان پیشروی سرطان، انجام می‌گیرد. این نوع جراحی سرطان دستگاه گوارش بهتر است توسط متخصصین خبره صورت گیرد.

۲٫ جراحی لوزالمعده:

سرطان لوزالمعده چهارمین سرطان شایع در دنیا می باشد . تنها روش درمان، انجام عمل جراحی سرطان لوزالمعده است که ممکن است همزمان با شیمی درمانی و رادیو درمانی انجام گیرد. جراح با توجه به محل و اندازه تومور، میزان پیشروی سرطان و سلامت عمومی بیمار ممکن است بخشی و یا کل لوزالمعده را از بدن خارج کند.

۳٫ جراحی روده:

تمامی سرطان‌های روده، با ایجاد پولیپ‌های خوش‌خیم شروع می‌شود که به مرور زمان به صورت سرطان ظاهر میشود. درمان با در نظر گرفتن نوع سرطان، پیشروی سرطان ، سن و شرایط فرد بیمار می‌تواند از طریق روش های رادیو درمانی، شیمی درمانی و یا جراحی صورت بگیرد.‌

جراحی سرطان روده برای برداشتن قسمتی و یا تمام روده، کولکتومی نامیده می شود که می‌تواند با استفاده از تکنیک لاپاروسکوپی انجام شود. طی پروسه جراحی، ابزارهای باریکی از طریق شکاف‌های کوچک داخل بدن بیمار می شود و بخشی از روده و بافت‌های مجاور آن که سرطانی شده‌اند، جدا و خارج میکند.

مدت زمان بهبودی بیمار پس از جراحی سرطان معده

زمان بهبودی هر فرد متفاوت است و ممکن است به طور میانگین حدود یک هفته یا بیشتر در بیمارستان بستری باشد. بیماران بعد از جراحی سرطان دستگاه گوارش در ناحیه معده از نظر داشتن خون ریزی، عفونت یا مشکلات دیگر تحت نظر قرار می گیرند. ممکن است در روزهای اولیه بیمار درد داشته باشد که با دارو تا حدودی کنترل می شود. بسیاری از بیماران بعد از جراحی معده برای مدتی احساس خستگی یا ضعف می کنند. جراحی ممکن است باعث علائمی همچون اسهال یا یبوست در فرد شود. این علائم نیز معمولا با تجویز دارو و یا رژیم غذایی مناسب قابل کنترل می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *