جراحی دستگاه گوارش

جراحی عمومی
دی ۲۹, ۱۳۹۶
دیالیز و انواع آن چیست؟
دی ۲۹, ۱۳۹۶

جراحی دستگاه گوارش (معده، روده بزرگ، کیسه صفرا، پانکراس و مجاری صفراوی)

دکتر علی ستایش جزو یکی از برترین جراحان در این حوزه می باشند و با مشاهده علائم سرطانی در دستگاه گوارش درمان را شروع نموده و در صورت نیاز دستگاه گوارش ( معده، روده بزرگ، کیسه صفرا، پانکراس و مجاری صفراوی) را با جراحی درمان خواهند نمود. در ادامه بیشتر به توضیح در این بیماری می پردازیم.

بهتر است قبل ا پرداختن به مطلب جراحی گوارش یک نیم نگاهی به دستگاه گوارش داشته باشیم.

دستگاه گوارش چیست ؟

دستگاه گُوارش یکی از دستگاه‌های فعال در بدن انسان و بعضی از جانداران است. این دستگاه در انسان و مهره‌داران به صورت لولهٔ گوارشی، و در جانوران تکامل نیافته مانند کیسه‌تنان از جمله هیدر، شقایق دریایی و عروس دریایی به صورت کیسهٔ گوارشی وجود دارد. باید توجه داشت که دستگاه گوارش در جانوران براساس نوع غذایی که می‌خورند به شکل‌های مختلفی وجود دارد. اما به طور کلی دستگاه گوارش آن‌ها از چهار بخش بلع،گوارش مکانیکی و شیمیایی، جذب و دفع تشکیل شده‌است. بعضی از جانوران که به صورت انگل زندگی می‌کنند مانند کرم کدو اصلاً دستگاه گوارش ندارند و به طور مستقیم و با عمل انتشار مواد غذایی تجزیه شده را از طریق پوست وارد بدن خود کرده و مورد استفادهٔ سلولهای خود قرار می‌دهند (مثل کرم کدو).

اجزا سیستم گوارش

دستگاه گوارش انسان که از دهان تا مقعد امتداد دارد، از لولهٔ گوارشی و غده‌های گوارشی تشکیل شده‌است و حدود هفت متر طول دارد. غدد گوارشی شامل غده‌های بزاقی، غده‌های دیوارهٔ معده و روده، پانکرآس و کبد است. لولهٔ گوارشی نیز شامل دهان، حلق، سرخ‌نای (مِری)، معده، رودهٔ باریک، رودهٔ بزرگ و راست‌روده می‌شود.

هر چیزی که وارد معده می‌شود با آنزیم‌های درون معده مخلوط می‌گردد تا با اجزا ساده‌تری تجزیه شود. سپس این مخلوط از معده خارج شده و به روده‌ها می‌رود تا از آنجا، مواد غذایی تجزیه شده جذب جریان خون شوند. مواد غذایی تجزیه شده از طریق جریان خون به سرتاسر بدن می‌روند و در اختیار یاخته‌های بدن قرار می‌گیرند تا در آنها مصرف شده و یا ذخیره شوند. اجزای غذایی که جذب نمی‌شوند از بدن دفع می‌گردند).

انواع شیوه های جراحی دستگاه گوارش

انجام عمل جراحی دستگاه گوارش به روش سنتی جراحی باز یا اینکه می‌تواند از روش جراحی لاپاروسکوپیک این عمل را انجام داد.

خونریزی داخلی عمل جراحی لاپاروتومی بسته به نوع برش، باعث دسترسی به ارگان‌های مختلف شکمی می‌شود، از جمله: اندام‌های دستگاه معده از طریق جراحی گفته می‌شود. ایجاد این راه مصنوعی خارجی با هدف حمایت تغذیه‌ای یا کاهش حجم دستگاه گوارش انجام می‌شود. به طور معمول عمل جراحی با یک برش بیشتر خواهد بود. ممکن است در روز جراحی بیمار مجبور باشد با مکیدن تراشه‌های یخ تشنگی خود را رفع کند. در اولین روز بعد از جراحی به بیمار اجازه نوشیدن مایعات پیلوروپلاستی(به انگلیسی: pyloroplasty) نوعی عمل جراحی دستگاه گوارش می‌باشد که در آن به گشاد کردن و ترمیم پیلور پرداخته می‌شود. با انجام این عمل به تخلیهٔ خونریزی دستگاه گوارشی تحتانی (تغییرمسیر از خونریزی دستگاه گوارش تحتانی) اثر صدمه و آسیب موضعی ایجاد می‌شود که سبب زخم مخاط دستگاه گوارش می‌شود.

خونریزی‌های دستگاه گوارش (GIB) به دو دسته با منشأ فوقانی و تحتانی تقسیم می‌شوند.

دستگاه گوارش انجام شده‌است.امروزه آندوسکوپی کردن، رایج‌ترین و دقیق‌ترین روش معاینه برای دیدن انحرافات و گرفتگی‌های بینی نیز هست.

جراحی چاقی

جراحی چاقی (به انگلیسی: bariatric surgery) یکی از درمان‌های چاقی است که با استفاده از تکنیک‌های جراحی، اکثراً با روش‌های لاپاروسکوپی قابل انجام است
) صدمه و آسیب موضعی ایجاد می‌شود که سبب زخم مخاط دستگاه گوارش می‌شود. خون‌ریزی‌های دستگاه گوارش (GIB) به دو دسته با منشأ فوقانی و تحتانی تقسیم می‌شوند
دلیل بیماری دیورتیکولار بستری می‌شوند، نیاز به جراحی دارند. درصد مرگ و میر در بیمارانی که نیاز به جراحی دارند ممکن به حدود ۱۰ درصد برسد.

شست‌وشوی معده

الکل و … داشته‌اند استفاده می‌شود. همچنین برای تمیز کردن دستگاه گوارش قبل از عمل جراحی نیز کاربرد دارد.از شست‌وشوی معده در برخی اوقات به غیر از موارد مربوط

آشالازی

استفاده از بالون در روش آندوسکوپی تزریق سم بوتولینوم جراحی ساداتی، لیلا. تکنولوژی جراحی گوارش و غدد.

پیوندینه چادرینه‌ ای

چادرینه‌ای، به‌صورت بخش‌های مجزا یا به‌هم‌پیوسته، که از آن در اعمال جراحی دستگاه گوارش برای پوشاندن نواحی بریده‌شده و بخیه‌شده استفاده می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *