روش های درمان و جراحی واریس پا

درمان و جراحی انسداد عروق کاروتید خونرسان مغز
شهریور ۱۴, ۱۳۹۷
درمان و جراحی واریس پا
شهریور ۱۴, ۱۳۹۷

در این مطلب سعی بر این است که راه های درمان واریس مانند رادیو فرکانس (RF) ، اسکلروتراپی و جراحی لیزر واریس توضیحی مختصر و مفید داده شود.

جراحی لیزر واریس های کوچک و درمان آنها

لیزر واریس پا درمانی ساده برای واریس های کوچک و توسعه نیافته

این شیوه در خارج از پوست اعمال شده و رگ های عنکبوتی شکل موجودزیر سطح پوست را بهبود می بخشد.حرارت حاصل از لیزر رگ مبتلا به واریس را نابود کرده و آن را مبدل به بافتی از اسکار و زخم ساده می کند.این بافت اسکار ایجاد شده موجب انسداد رگ شده و رگ مسدود از چرخه خونرسانی خارج می شود و از بین می رود.

مزایای استفاده از لیزر در درمان واریس پا

 • این جراحی شیوه ای کاربردی و موثر و کاملا بی خطر به منظور نابودی واریس می باشد.
 • در این شیوه تنها قسمت آسیب دیده از رگ تحت معالجه واقع می شود.
 • هیچ آسیبی به بافت های جانبی وارد نمی گردد.
 • این شیوه از جراحی بدون هیچگونه از احساس دردی می باشد.
 • دوران نقاهت و بهبودی کامل ناحیه جراحی کوتاه می باشد.
 • زمان جراحی کوتاه و بدون صرف زمان می باشد.
 • پس از بهبودی کامل هیچگونه آثاری از ناحیه جراحی، اسکار و یا عیوب تاثیر گذار بر زیبایی بر روی بدن باقی نمی گذارد.

لیزر درمانی درون عروقی واریس پا

این شیوه روشی است کم تهاجمی که قادر است رگ های متاثر از واریس را بهبود بخشد. در این شیوه از پرتو لیزر استفاده می گردد. این پرتو های متمرکز به سمت بافت هدف با دقت کامل رها می گردند، بنابراین بافت های مجاور متاثر از این جراحی نخواهند بود. لیزر درمانی دورن عروقی روشی است سریع ، موثر و کارامد و بدون هیچ خطری که استاندارد های زیبایی را به طور کامل فراهم نموده و بر کیفیت زندگینیز تاثیر به سزایی دارد. می توان گفت اکثریت بیماران مبتلا به واریس قادرند از این شیوه ی جراحی بهره جویند. قشر محدودی از بیماران(افرادی که پس از جراحی لیزر واریس بیماری آن ها مجددا عود کرده باشد)شرایط لازم برای به کار بردن این جراحی را ندارند. برای این دسته از بیماران شیوه اسکلوتراپی با استفاده از فوم به منظوردرمان بیماری واریس توصیه می گردد.

مزایای استفاده از لیزر درون عروقی

لیزر درون عروقی روشی است بدون هیچگونه عوارض جانبی که تعدادی از مزیت های این جراحی را بر می شمریم:

 • زمان انجام دهی این جراحی کمتر از یک ساعت می باشد.
 • این جراحی جزء دسته جراحی های سر پایی به شمار می رود
 • علائم و اسکار به جا مانده از جراحی به سرعت از بین می رود
 • دوران نقاهت این جراحی بسیار کوتاه می باشد
 • نیازی به بیهوشی عمومی نیست
 • در ۹۸ درصد از جراحی ها موفقیت حاصل شده است

نحوه جراحی لیزر درون عروقی واریس

در ابتدا اسکن اولتراسوند از رگ‌ها به عمل آمده و رگ‌هایی که متاثر از واریس هستند و باید تحت عمل جراحی واقع شوند توسط یک قلم نشانه گذاری می‌شوند. ناحیه تحت جراحی قبل از انجام عمل به طور کامل ضدعفونی می‌گردد. سپس با بی حس کردن موضعی ناحیه تحت جراحی،به منظور کاهش درد و احساس ناراحتی، فیبر لیزر به وسیله یک سوزن وارد رگ می‌گردد. متخصص جراحی واریس فیبر لیزر را به دقت جا به جا می‌ کند. جراح با استفاده ازتصویربرداری اولتراسوند رگ مبتلا را شناسایی کرده و لیزر را متناسب با ناحیه مورد نظر به کار می برد پرتو لیزر در امتداد رگ مبتلا متمرکز شده و دیواره رگ را از بین می برد تا جریان خون قطع شود. خون این رگ به دیگر رگ ها انتقال می یابد و جریان خون بهبود یافته و علائم بیماری واریس از بین می‌روند. هنگامی که لیزر درون عروقی پایان یافت، پراب از داخل رگ بیرون آورده می شود و محل آن پانسمان شده و روی آن بانداژهای فشاری متصل می گردد. جراحی لیزر درون عروقی کمتر از یک ساعت بطول می نجامد و شیوه ای کاربردی با تاثیر طولانی مدت برای اکثریت مبتلایان به واریس می باشد.

درمان واریس پا

درمان واریس با استفاده از شیوه رادیو فرکانس RF

در این شیوه به جای استفاده از لیزر با به کارگیری امواج رادیویی، درون وریدهای واریسی حرارت داده می شود. رادیو فرکانس همانند جراحی لیزرمی تواند  در مطب و تحت اعمال بی حسی موضعی انجام شود. عملکرد رادیو فرکانسی اولیه، با ایجاد حرارت در درون  بافت ورید موجب  تخریب  و  جمع شدن  آن می گردد.  این  حرارت  تقریبا  ۱۲۰  درجه  سانتیگراد  می باشد که بیمار  به دلیل  بیحسی  موضعی  این گرما  را احساس  نمی کند .

درمان واریس با استفاده از روش اسکلروتراپی

در این روش، ماده اسکلروزان به داخل مویرگهای تارعنکبوتی شکل تزریق می شود. پرشدن این رگ ها از ماده اسکلروزان در زمان انجام تزریق به وضوح مشهود است. این ماده پس از تزریق با دیواره رگهای دچار واکنش می گردد. در نتیجه این فعل وانفعالات رگ ها روی هم می خوابند و موجب انسداد آن ها می گردد. در ادامه این رگها توسط بدن جذب می شوند و می میرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *