انسداد شریانی

پزشکان متخصص
چه متخصصی چه بیماری ای را درمان می کند؟
ژانویه 23, 2019
سرطان روده بزرگ و کوچک
سرطان روده بزرگ و کوچک
سپتامبر 25, 2019
انسداد شریانی

انسداد شریانی

انسداد شریانی در هر شرایطی که جریان خون از بدن افت کند و یا حرکت شریان ها را متوقف کند بوجود می آید. این بیماری در اندام های تحتانی بسیار شایع هستند.
انسداد شریانی به 2 صورت حاد و مزمن وجود دارد. انسداد شریانی حاد ناشی از لخته شدن خون در رگ های اصلی و انسداد شریانی مزمن به دلیل انباشته شدن پلاک ها به مقادیر کافی می باشد.

چه چیزی منجر به انسداد شریانی می شود؟

زمانی که در درون رگ ها پلاک به مقادیر کافی انباشته شود، عروق مسدود شده و جریان عادی خون آهسته و یا از حرکت باز می ایستد. این جریان خون کند امکان دارد به اختلال “ایسکمی” خاتمه یابد. ایسکمی هنگامی واقع می شود که در سلول های بدن به مقدار لازم اکسیژن وجود نداشته باشد. سرخرگ های محیطی بسته شده در ناحیه پایین بدن، عمدتا موجب درد و احساس ناراحتی، گرفتگی و اسپاسم در پاها می گردد. اقداماتی مانند سیگار کشیدن، دیابت، فشار خون بالا و کلسترول بالا قادرند تولید پلاک ها را توسعه دهند.

علل انسداد شریانی

انباشتگی پلاکت ها

با انباشته شدن پلاکت ها، عروق مسدود می شود و جریان عادی خون آهسته و یا از حرکت باز می ایستد.

لخته خون

لخته های خونی می توانند باعث انسداد رگ هـای اصلی بدن شوند و در تمام شریان های بدن ایجاد شوند. این امر می تواند آسیب های جدی به وجود آورد و در مواردی منجر بـه مـرگ افراد شود. اگرچه لخته شدن خون یک فرآیند عادی و طبیعی است، اما بیشتر افراد این پدیده را نمی شناسند و معمولا زمانی متوجه این اتفاق می شوند که خون بیش از حد عادی لخته شده و آسیب های جدی به اعضا بدن وارد کرده است.

آمبولی

آمبولی ذره‌ای است که در رگ‌ها و شریان‌ها حرکت می‌کند. زمانی که آمبولی در رگ‌ها حرکت می‌کند، به احتمال زیاد، به مسیری خواهد رسید که نمی‌تواند از آن عبور کند. در نتیجه، ذره آمبولی در همان جا متوقف شده و مانع از جریان خون خواهد شد. در نهایت، سلول‌های موجود در آن مسیر، دچار کمبود اکسیژن شده و از بین می‌روند.

آترواسکلروز

بیماری عروق و شریان محیطی اغلب از آترواسکلروز ناشی می شود. در آترواسکلروز، رسوبات چرب بر روی دیواره ای سرخرگ ایجاد می شوند و جریان خون را کاهش می دهند. اگرچه بحث های آترواسکلروز معمولاً بر روی قلب تمرکز دارند، اما این بیماری می تواند بر شریان ها در سراسر بدن تاثیر بگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.