غدد لنفاوی چیست؟

سوالات مرتبط با جراحی و درمان انسداد شریانی
30 مهر 1399

غدد لنفاوی چیست؟

در جواب غدد لنفاوی چیست باید گفت که غدد لنفاوی غده های کوچکی در بدن می باشند که بخشی از سیستم ایمنی به شمار می آیند.

غدد لنفاوی

غدد لنفاوی، غده های کوچکی در بدن می باشند که بخشی از سیستم ایمنی به حساب می ایند. احتمالاً تا به الان در مورد غدد لنفاوی شنیده اید که احتمال دارد به دلیل ارتباط آن با تشخیص سرطان بوده باشد، اما همه ما انسان ها دارای این غدد می باشند و نقش خیلی مهم و بسزایی در حفظ سلامتی ما ایفا می کنند.

اما این غده های لوبیا شکل یا همان غدد لنفاوی در واقع چه هستند؟

غدد لنفاوی از لحاظ علمی و پرشکی بخشی از سیستم لنفاوی بحساب می آیند که شبکه ای از اعضای بدن، عروق و غدد در سراسر و کل بدن را تشکیل می دهند. این غدد؛ باکتری ها، ویروس ها و دیگر مهاجمان را بیش از آنکه منجر به عفونت شود به دام می اندازد.
غدد لنفاوی همچنین؛ کنترل گردش مایع لنفاوی و رساندن گلبول های سفید را به قسمت ها و بخش های مختلف و متفاوت بدن را عهده دارند. شبیه به گردش خون در رگ ها می باشد.
غدد لنفاوی در گردن، زیر چانه، زیر بغل و اطراف کشاله ران متمرکز و واقع شده اند و احتمال دارد در صورتی که در حال مبارزه با عفونت در یکی از بخش های بدن باشد متوجه متورم شدن این غدد شوید.

زمان هایی که دچار گلو درد می شود را به یاد آورید. اگر در این هنگام در زیر استخوان های فک برجستگی هایی را لمس کنید در حقیقت شما غدد لنفاوی خود را لمس کرده اید.

گلو درد، مونونوکلئوز عفونی و یا یک سرماخوردگی رایج می تواند موجب مقداری تورم در غدد لنفاوی شما شود، اما اصولا با بهبود بیماری این تورم هم از بین می رود.
در یک حالت دیگر غدد لنفاوی متورم می شود که آن سرطان است. غده های سرطانی می توانند از غدد لنفاوی تکثیر شوند یا در نهایت به آن ها برسند. پزشکان همواره از این غدد به منظور طبقه بندی مراحل سرطان مورد استفاده قرار می گیرد.

غدد لنفاوی

توده سرطانی می تواند از غدد لنفاوی شروع و یا به آن شیوع پیدا کند

مراحل سرطان معمولاً از طریق بررسی اینکه آیا سرطان به اطراف غدد لنفاوی گسترش پیدا کرده باشد و یا چه تعدادی از غدد تحت تأثیر قرار گرفته اند معین می شود. برخی از این غدد لنفاوی احتمال دارد نیاز به نمونه برداری بیوپسی داشته باشند و یا توسط جراحی به صورت کامل از بین بروند.
غدد لنفاوی نقش بسزا و مهمی در تشخیص سرطان و به دام انداختن باکتری ها و ویروس ها دارند.

غدد لنفاوی چیست و کجای بدن قرار دارند؟

غدد لنفاوی غده‌های کوچکی در بدن هستند که قسمتی از سیستم ایمنی به حساب می آیند. غدد لنفاوی در سراسر بدن قرار گرفته‌اند اما بزرگ‌ترین گروه آنان در گردن، زیر بغل و ناحیه کشاله ران یافت می‌شوند.

متورم شدن غدد لنفاوی گردن

از جمله دلایلی که موجب تورم و التهاب غدد لنفاوی می شوند، باکتری ها و ویروس ها هستند. نواحی رایجی که احتمال دارد متوجه تورم غدد لنفاوی شوید شامل گردن، زیر فک و زیر بغل و کشاله ران می باشند.

تورم غدد لنفاوی گردن در کودکان

غدد لنفاوی موجود در پشت گردن، گردن و زیر فک عموما در کودکان بیشتر دچار تورم می شوند. این تورم در مواقعی رخ می‌دهد که کودک دچار سرماخوردگی یا عفونت تنفسی شده می باشد. در صورتی که تورم غدد لنفاوی موجب بروز تب، درد و قرمزی باشد حتما باید کودک را به بیمارستان یا نزد پزشک متخصص ببرید.

علائم سرطان غدد لنفاوی

علائم سرطان غدد لنفاوی هنگامی که سلول های سرطانی از این این غدد شیوع پیدا کنند یا در نهایت به این غدد برسند به شرح زیر است:

  • توده یا تورم در گردن، زیر بغل و یا کشاله ران
  • تورم در شکم اگر سرطان به کبد شیوع پیدا کند
  • تنگی نفس اگر سرطان به ریه‌ها شیوع پیدا کند
  • درد
  • سر درد
  • تشنج یا سرگیجه

 علت تورم غدد لنفاوی

تورم غده های لنفاوی عموما بی دلیل نمی باشد و نشانه ای در جهت مبارزه این سیستم یا رهایی آن از عوامل زمینه ساز می باشد. تورم غدد لنفاوی یکی از علائمی می باشد که نشان می‌دهد سیستم لنفاتیک جهت ‌منظور رهایی از عوامل زمینه ساز آن فعالیت می‌کند. تورم غدد لنفاوی در سر و گردن اصولا بر اثر بیماری‌هایی مثل عفونت گوش ایجاد می‌شوند.

غدد لنفاوی گردن

ورم غدد لنفاوی

محل تورم اغلب به ناحیه آسیب دیده بستگی زیادی دارد

محل تورم اغلب به ناحیه آسیب دیده بستگی زیادی دارد. برای نمونه عفونت گوش احتمال دارد سبب تورم غدد نزدیک گوش شود همچنین غدد لنفاوی گردن در افرادی که دچار مشکل در سیستم تنفسی فوقانی هستند نیز امکان بروز دارد.

تورم غدد لنفاوی

جدا از آن که غدد لنفاوی بیش از صد ها مورد در بدن یافت می شود، وظیفه آن ها جذب و فیلتر میکروب ها، مایعات و مواد زائد است. این غدد همچنین حاوی سلول‌های ایمنی هستند که به مبارزه با عفونت با حمله با میکروب‌هایی می باشد که جمع از بدن جمع آوری شده است.
هنگامی که سلول های ایمنی فرد بیمار فعال شوند یا بدن او دچار عفونت های موقتی شود، احتمال غدد لنفاوی دچار تورم شوند.

سرطان غدد لنفاوی

امکان دارد سلول های سرطانی از سایر اعضای بدن شروع شوند و به غدد لنفاوی برسند، همچنین ممکن است شروع سرطان از تکثیر سلول های سرطانی در غدد لنفاوی باشد. درد سرطان غدد لنفاوی از سیستم لنفاتیک مانند لنفم هوچکین و غیر هوچکین آغاز می شود.

درد غدد لنفاوی

حساس شدن یا  احساس درد در غدد لنفاوی به سبب وجود عفونت یا بیماری در بدن است. پس از مشاهده یا احساس آن بهتر است سریعا در جهت درمان اقدام کنید.

درمان غدد لنفاوی

رشد غدد لنفاوی بسیار سریع بوده و در طول یک یا دو روز متورم خواهند شد. و درمان تورم آن ها روش های متفاوتی دارند. هنگامی که با تورم ناگهانی غدد لنفاوی مواجه شدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید و از درمان های دارویی  مانند مسکن ها و قرص های تب بر بهره ببرید؛ مانند ایبوپروفن و استامینوفن. درمان‌های خانگی مانند کمپرس گرم هم می‌تواند مفید واقع شود.

توضیح غدد لنفاوی

بخشی از سیستم ایمنی بدن را غدد ریز و لوبیا شکلی تشکیل می دهند که غدد لنفاوی نامیده می شوند که مواد عبور کننده از مایع لنفاتیک را فیلتر و تصفیه می‌کنند و حاوی گلبول‌های سفید خون می باشند که به بدن در مبارزه با عفونت و بیماری‌ها کمک می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *